Skip to content
Home / Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie 2022

  Narodowe Czytanie 2022

  6 września w naszej szkole kolejny raz odbyło się Narodowe Czytanie. To już 11 edycja tego wspaniałego przedsięwzięcia. Para prezydencka wybrała: ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

  Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza.

  Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka.

  Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej.

  Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

  6 września uczniowie odwiedzali bibliotekę w celu wysłuchania ciekawych informacji o wybranym przez parę prezydencką utworze i autorze dzieła. Odczytana została ballada Lilje z podziałem na rolę, i przygotowana została wystawa tematyczna. Wydarzenie zorganizowała pani Anna Kaniewska we współpracy z biblioteką szkolną.