Skip to content
Home / 83. rocznica agresji sowieckiej na Polskę oraz Dzień Sybiraka z udziałem CEZiB-u

83. rocznica agresji sowieckiej na Polskę oraz Dzień Sybiraka z udziałem CEZiB-u

  83. rocznica agresji sowieckiej na Polskę oraz Dzień Sybiraka z udziałem CEZiB-u

  W sobotę 17 września 2022 roku w 83 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę przy pomniku Ofiar Stalinizmu na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się uroczystości upamiętniające represjonowanych obywateli polskich zesłanych na Syberię.

  W obchodach wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie Karolina Lewicka i Oliwia Opiela z klasy 3TGx oraz Cezary Tracewski z klasy 4TBx pod opieką dyrektora Tomasza Janiszewskiego i nauczyciela historii Zbigniewa Fałdyny.

  17 września 1939 roku jest jedną z najtrudniejszych dat w historii Polski. Tego dnia bez wypowiedzenia wojny do Polski wkroczyły wojska Armii Czerwonej. Propaganda sowiecka głosiła, że wobec upadku państwa polskiego należy chronić ludność białoruską i ukraińską przed anarchią i wojną. W rzeczywistości Stalin wypełnił tajne porozumienie z Hitlerem dotyczące podziału ziem II Rzeczypospolitej.

  Wiele oddziałów polskich stawiło zacięty opór armiom sowieckim, ale wobec ogromnej przewagi wroga, nie było szansy na powodzenie.

  Sowiecka agresja przypieczętowała los II Rzeczpospolitej. W sumie do radzieckiej niewoli trafiło blisko 250 tysięcy polskich żołnierzy. Bezpośrednim następstwem ataku Rosjan była zbrodnia katyńska w 1941 roku, zamordowano wówczas 21 tysięcy polskich oficerów i funkcjonariuszy. Drugą formą eksterminacji były cztery wielkie deportacje na Syberię i do Kazachstanu w latach 1940 – 1941 kilkuset tysięcy polskich obywateli.

  Aby uczcić pamięć ofiar zbrodni stalinowskich w 2013 roku Sejm Rzeczpospolitej ustanowił dzień 17 września Dniem Sybiraka.